Abisal/Tonal. Wideoperformans Anny Zaradny

W ramach finisażu wystawy Syrena herbem twym zwodnicza, Muzeum nad Wisłą zaprasza na performans dźwiękowy z projekcją filmową na żywo w wykonaniu kompozytorki, instrumentalistki i artystki wizualnej, Anny Zaradny, który odbędzie się przed siedzibą Muzeum.

W piątek wieczorem mikrotonalna kompozycja Zaradny rozświetli bezdenną głębię i toń wodną, tytułowe abisal. Snując oniryczną narrację w oparciu o organiczne brzmienia syntezatorów analogowych, elektroniki i przetworzonego głosu kobiecego, artystka wejdzie w podwodny dialog z filmami francuskiego biologa i autora filmów przyrodniczych Jeana Painlevégo. Ten pionierski filmowiec przyjaźnił się w dwudziestoleciu międzywojennym z surrealistami i dadaistami i dokumentował podwodne życie zwierząt, doszukując się w ich głębinowych kłótniach i romansach antropomorficznych cech osobowości, form zachowania i rytuałów.

Syrena ucieleśniona przez Zaradny to hybryda kobiety i maszyny, fal wody i fal dźwięku, która wykona kompozycję na żywo do wybranych filmów Painlevégo, wskazując na to, co ludzkie w zwierzętach i to, co zwierzęce w człowieku.

Kuratorka: Natalia Sielewicz

Miejsce: Muzeum nad Wisłą

Zdjęcie: Anna Zaradny, fot. Szymon Rogiński, projekt Noviki