75 lat Teatru Syrena! Wystawa jubileuszowa

W czerwcu w galerii plenerowej Łazienek Królewskich przy Agrykoli, od strony ronda przy Alei Chińskiej, eksponowana będzie wystawa z okazji Jubileuszu 75-lecia Teatru Syrena.

Wystawa łączy w sobie historię Syreny z jej współczesnością. Jeden z ulubionych stołecznych teatrów, nazywany najbardziej warszawską z warszawskich scen, z symbolem stolicy w swojej nazwie, był zawsze „teatrem gwiazd”, opartym na wielkich teatralnych osobowościach. W spektaklach Syreny publiczność oklaskiwała m.in. Hankę Bielicką, Irenę Kwiatkowską, Alinę Janowską, Teresę Lipowską, Violettę Villas, Bohdana Łazukę, Tadeusza Plucińskiego czy Romana Kłosowskiego. W pierwszym jej zespole znalazła się cała konstelacja gwiazd przedwojennych, takich jak Adolf Dymsza, Ludwik Sempoliński, Kazimierz Krukowski.

Wyszperane w archiwum i starannie wyselekcjonowane zdjęcia tych właśnie tuzów składają się na historyczną część wystawy. Są to zdjęcia autorstwa najlepszych polskich fotografów teatralnych, m.in. Edwarda Hartwiga, Tadeusz Kubiaka i Andrzeja Rybczyńskiego, rzadko eksponowane w przestrzeni publicznej. Choć czarno-białe, barwnie dokumentują świat warszawskiej rewii i satyry, w których przez lata specjalizowała się Syrena. W dużym formacie, jako część wystawy plenerowej, w pełni ujawniają artyzm i wyczucie teatralnej chwili mistrzów polskiej fotografii teatralnej.

W drugiej części wystawy znajdą się zdjęcia ze współczesnych spektakli Teatru Syrena, który w ostatnich latach stał się jednym z najważniejszych ośrodków musicalu w Polsce. „Rodzina Addamsów”, „Czarownice z Eastwick”, „next to normal”, „Rock of Ages”, „Kapitan Żbik” – to tylko najważniejsze z tych przebojów Syreny. Pokazują teatr nowoczesny, dynamiczny, twórczo kontynuujący najlepsze polskie tradycje muzyczno-teatralne.

Trzecia część – to dwa projekty graficzne zaproszonych do współpracy uznanych artystek młodego pokolenia: Rity Zimmeramann – uznanej w Polsce i na świecie autorki kolaży, ilustratorki i fotografki mody oraz Magdy Pilaczyńskiej – graficzki, ilustratorki i projektantki wzorów na porcelanę. 

Wystawa jest częścią obchodów Jubileuszu 75-lecia Teatru  Syrena. Kolejna historyczna ekspozycja planowana jest jesienią w foyer Teatru przy Litewskiej 3.

 

Wystawę oglądać można do końca czerwca.

Partnerem obchodów Jubileuszu 75-lecia Teatru Syrena są Łazienki Królewskie.