4.48 Psychosis

Jedno z najważniejszych przedstawień w polskim teatrze ostatnich dwóch dekad. Spektakl Grzegorza Jarzyny według sztuki brytyjskiej dramatopisarki Sary Kane to podróż w psychikę młodej kobiety, która pod wpływem depresji decyduje się popełnić samobójstwo. Lekarskie diagnozy sąsiadują tu z wyznaniami miłości, porady psychologa zderzone są z parafrazami Biblii i wizjami Boga. 

Nie jest to zapis umierania, ale heroicznej walki o życie, którą bohaterka prowadzi w obliczu obojętnego świata. Sztuka Sary Kane interpretowana jest jako literacki testament autorki, która popełniła samobójstwo w 1999 roku w wieku 28 lat. „4.48 Psychosis” to jej ostatni krzyk, wołanie o pomoc do tych, którzy mogą pomóc. 

Wydarzeniem spektaklu jest aktorstwo Magdy Cieleckiej, która przekracza granice teatralnej konwencji pokazując dramat bohaterki w przejmujący i osobisty sposób.

Przedstawienie, którego premiera odbyła się w lutym 2002 roku, zostało do tej pory zagrane w Polsce ponad sto razy. Zespół TR Warszawa wystawiał spektakl również za granicą m.in. w Moskwie (2003), Francji (2004), Edynburgu (2008), Londynie (2010) i Hong Kongu (2012). Za rolę Sary Kane Magdalena Cielecka otrzymała m.in. prestiżową Herald Angel Awards podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Edynburgu.

przekład: Klaudyna Rozhin
scenografia: Małgorzata Szczęśniak
muzyka: Piotr Domiński, Grzegorz Jarzyna, Paweł Mykietyn
reżyseria światła: Felice Ross
grafika komputerowa: Marcin Wiktorowski
obsada: Magdalena Cielecka, Katarzyna Herman, Lech Łotocki, Rafał Maćkowiak, Adam Woronowicz
statyści: Lila Maćkowiak, Jadwiga Turek