34. Warszawski Festiwal Filmowy

Odbywający się od roku 1985 Warszawski Festiwal Filmowy jest jednym z czołowych wydarzeń filmowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

WFF jako pierwszy festiwal filmów fabularnych w Polsce otrzymał akredytację Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF, www.fiapf.org), uznawaną powszechnie za międzynarodowy znak najwyższej jakości wśród imprez filmowych. W 2009 roku FIAPF zaliczyła Warszawski Festiwal Filmowy do elitarnej kategorii „międzynarodowych festiwali konkursowych”. Tym samym festiwal w Warszawie dołączył do grupy czternastu czołowych światowych festiwali – w Cannes, Berlinie, Wenecji, San Sebastian, Locarno, Karlowych Warach, Tokio, Mar del Plata, Moskwie, Montrealu, Szanghaju, Kairze i Goa.

Organizatorem Festiwalu jest Warszawska Fundacja Filmowa. Festiwal ma czysty wizerunek i jest szanowany przez widzów, oraz zarówno polskie jak i międzynarodowe środowisko filmowe. Prezes Fundacji, pani Ewa Więckowska-Miętkiewicz, jest od kilku lat jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, skupiającej najwybitniejszych europejskich profesjonalistów w dziedzinie filmu. Warszawska Fundacja Filmowa była polskim koordynatorem największego filmowego wydarzenia, jakie kiedykolwiek odbyło się w Polsce: ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, która odbyła się w Warszawie 2 grudnia 2006.

W programie Festiwalu znajduje się ponad sto nowych, premierowych filmów pełnometrażowych z całego świata, które są prezentowane w kinach położonych w ścisłym centrum Warszawy.

Wśród gości prezentujących swoje filmy na Festiwalu byli m.in. Wim Wenders, Sir Alan Parker, Volker Schlöendorff, Michael Haneke, Ari Folman, Peter Greenaway, Priit Pärn, Amos Gitai, Jim Stark, Julian Temple, Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Jerzy Skolimowski.

Na program WFF składa się pięć sekcji konkursowych:
- Konkurs Międzynarodowy, dla filmów fabularnych z całego świata – główna nagroda „Warsaw Grand Prix”, ufundowana przez Prezydenta Warszawy, to 100.000 złotych
- Konkurs 1-2, dla debiutantów
- Konkurs “Wolny Duch”, dla filmów niezależnych, niekonwencjonalnych, nowatorskich
- Konkurs Dokumentalny, dla pełnometrażowych filmów dokumentalnych
- Konkurs Krótkometrażowy, dla filmów krótkometrażowych (do 30 min.) z całego świata
Niekonkursowa część programu WFF to sekcje:
- Pokazy specjalne – najnowsze dzieła uznanych reżyserów
- Odkrycia – filmy wybrane z programu czołowych międzynarodowych festiwali
- Świat Dzisiaj – filmy (fabularne i dokumentalne) prezentujące problemy współczesności
- Rodzinny Weekend Filmowy – propozycje dla najmłodszych widzów i ich rodziców.
- Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych – przegląd polskich filmów krótkometrażowych ostatniego sezonu

WFF jest założycielem CentEast Alliance – Stowarzyszenia Festiwali Filmowych Europy Środkowej i Wschodniej. Od roku 2005 festiwalowi towarzyszą Regionalne Targi Filmowe CentEast, specjalizujące się w filmach z krajów z centralnej i wschodniej Europy. Częścią Targów są Pokazy Warszawskie, podczas których prezentujemy najnowsze polskie filmy selekcjonerom najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych. Dzięki Pokazom oraz działaniom Warszawskiej Fundacji Filmowej, prowadzonym w sposób ciągły od wielu lat, polskie filmy trafiają na wielkie festiwale filmowe.

 

Pełen program 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego: https://wff.pl/pl/festival-2018/programme