2. Praskie Lato Filmowych Przedpremier

2.PRASKIE LATO FILMOWYCH PRZEDPREMIER w Kinie Praha

Po sukcesie pierwszej edycji przeglądu – „Praskiego Lata Filmowych Przedpremier” Kino Praha proponuje kolejną dawkę przedpremierowych emocji. W ramach przeglądu będzie można zobaczyć  tytuły, które swoją polską premierę będą miały dopiero w drugiej połowie 2014 roku. Wybrane filmy wcześniej można było oglądać na festiwalach filmowych m.in. w Szanghaju, Karlowych Warach, Chicago oraz 20. Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów, gdzie zostały docenione zarówno przez publiczność, jak i krytyków filmowych.

W programie przeglądu pojawią się najnowsze produkcje od estońskiego „Kertu – miłość jest ślepa” (Nagroda Publiczności m.in. na festiwalu w Arras) do czeskiej produkcji Jan Hřebejk „Po ślubie”, za który to film Hřebejk otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na festiwalu filmowym w Karlowych Warach. Widzowie obejrzą również „Czerwony i niebieski” w reżyserii Giuseppe Piccioniego przedstawiający historię młodego nauczyciela, pełnego dobrych chęci i wiary w uczniów, dla którego wzorem jest John Keating – postać kreowana przez Robina Williamsa w „Stowarzyszeniu umarłych poetów”. „Banklady” to tytuł oparty na prawdziwej biografii pierwszej w historii Niemiec kobiety napadającej na banki. Na ubiegłorocznym festiwalu w Chicago film pokazywany w konkursie międzynarodowym zdobył nagrodę dla najlepszej aktorki. Pogoń za marzeniami o lepszym życiu to kolejny tytuł czyli „Złota klatka” w reżyserii Diego Quemada-Dieza. Film triumfował na rozdaniu 56. Ariel Awards. Produkcja zebrała aż 9 nagród! Ceremonia wręczenia przyznawanych przez Meksykańską Akademię Wiedzy i Sztuki Filmowej nagród odbyła się pod koniec maja br. Ostatni tytuł przeglądu to zwycięzca ubiegłorocznych festiwali w Soczi i Cottbus oraz zdobywca GRAND PRIX ostatniej edycji Festiwalu Sputnik nad Polską  – film pt.: „Geograf przepił globus” (reż. Aleksandr Wieledinskij).

 

Repertuar:

23 czerwca (poniedziałek)

godz.18:15 – Czerwony i niebieski

godz. 20:30 – Złota klatka

 

24 czerwca (wtorek)

godz.18:15 – Kertu – miłość jest ślepa

godz.20:30 – Banklady

 

25 czerwca (środa)

godz. 18:15 – Geograf przepił globus

godz. 20:30 – Po ślubie

 

2.„Praskie Lato Filmowych Przedpremier” – szczegółowy opis filmów:

 

CZERWONY I NIEBIESKI,  reż. Giuseppe Piccioni, Włochy, 2012, 98 min.

Sensacja ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Szanghaju i hit włoskich kin. Film zyskał uznanie krytyki i nominację do nagrody włoskiego przemysłu filmowego, David di Donatello. Do szkoły średniej w Rzymie trafia początkujący nauczyciel, Giovanni Prezioso. Pełen dobrych chęci i wiary w uczniów chciałby być jak Robin Williams w „Stowarzyszeniu umarłych poetów”. Zamiast tego musi mierzyć się z obojętnością klasy. Jego przewodnikiem staje się profesor Fiorito, kiedyś wspaniały wykładowca, obecnie wypalony cynik, marzący już tylko o emeryturze albo samobójstwie. Szkołą zarządza Giuliana. Boryka się z obojętnością rodziców, niechęcią władz i tysiącem spraw administracyjnych. Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia na sali gimnastycznej znajduje Adama, jednego z najlepszych uczniów szkoły. Chłopiec porzucony przez matkę nie ma, co z sobą począć. Ryzykując swój autorytet Giuliana postanawia mu pomóc. Tymczasem na drodze profesora Fiorito staje jego dawny uczeń, a Prezioso musi zmierzyć się ze zbuntowaną uczennicą. Błędy w szkolnych pracach nauczyciele bez trudu oznaczali kolorami, czerwonym i niebieskim, to w jaki sposób poprowadzą swoje życie nie jest jednak takie łatwe…

 

PO ŚLUBIE, reż. Jan Hřebejk , Czechy/Słowacja, 2013, 92 min.

Film miał światową premierę na ubiegłorocznym festiwalu w Karlowych Warach, gdzie Jan Hřebejk zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera. Obraz był nominowany do pięciu Czeskich Lwów, nagród czeskiego przemysłu filmowego. Tereza i Radim stają na ślubnym kobiercu. Oboje dźwigają duży bagaż doświadczeń, chcą jednak spróbować jeszcze raz i są przekonani, że tym razem znajdą utracone szczęście. Uroczystość odbywa się w piękny, słoneczny dzień, wśród urokliwych krajobrazów w posiadłości rodziców Terezy. Nowy etap życia nowożeńców rozpoczyna się więc wspaniale, a oni sami z pozoru są parą idealną. Niespodziewanie na przyjęciu zjawia się tajemniczy nieproszony gość. Reżyser próbuje wprowadzić element dwuznaczności do aktu małżeństwa, jako wydarzenia zmieniającego życie, które zwykle kojarzymy z pozytywnymi emocjami. Dotyczy to również jego bohaterów, których pozornie atrakcyjne życie stopniowo zaczyna ujawniać mroczne sekrety.

 

BANKLADY, reż. Christian Alvart, Niemcy, 2013, 118 min.

Na ubiegłorocznym festiwalu w Chicago film pokazywany w konkursie międzynarodowym zdobył nagrodę dla najlepszej aktorki. Scenariusz oparto na prawdziwej biografii pierwszej w historii Niemiec kobiety napadającej na banki. Gisela Werler ma 30 lat, pracuje w wytwórni tapet, mieszka z rodzicami i prowadzi monotonne życie reprezentantki klasy średniej, jak wiele kobiet w Niemczech Zachodnich lat 60. XX w. Ale ona ma marzenie: Capri. Szansa jego spełnienia pojawia się wraz z czarującym Hermannem, taksówkarzem okradającym banki. Zakochana po uszy Gisela błaga, żeby ją zabrał ze sobą i podczas napadu sama okazuje się utalentowanym rabusiem. Tak zaczyna się historia osławionego duetu, Bonnie i Clyde’a przedmieść Hamburga, którym po piętach depcze inspektor Fischer.

 

ZŁOTA KLATKA , reż. Diego Quemada-Diez, Hiszpania/Meksyk/Gwatemala, 2013, 110 min.

W 2013 r. film zwyciężył w konkursach na festiwalach m.in. w Mar del Plata i Zurychu. Zdobył również nagrodę „A Certain Talent Prize” dla obsady w sekcji Un Certain Regard podczas MFF Cannes 2013. Sara, nastolatka z Gwatemali, obcina włosy, przebiera się za chłopca i wraz z przyjaciółmi Juanem i Samuelem wyrusza w ekscytującą i  niezwykle niebezpieczną podróż na osławionej trasie pociągami towarowymi do Los Angeles. Mają nadzieję na lepsze życie w USA, gonią za marzeniem nie zdając sobie sprawy, że może zupełnie nie być tym, czym się wydaje. Rodzące się uczucie do indiańskiego chłopca Chauka, którego Sara spotyka w drodze, przynosi gniew i rozgoryczenie. Jednak w konfrontacji ze śmiertelnym zagrożeniem ze strony bandytów i skorumpowanych stróżów prawa, grupa nastolatków dostaje solidną lekcję przyjaźni i lojalności.

 

GEOGRAF PRZEPIŁ GLOBUS, reż. Aleksandr Wieledinskij, Rosja, 2013, 120 min.

Obraz zwyciężył na ubiegłorocznych festiwalach w Soczi i Cottbus. Wiktor jest z wykształcenia biologiem, ale z powodu kłopotów finansowych zatrudnia się jako nauczyciel geografii.  Wyjeżdża z rodziną na odludzie, do dalekiego miasta Perm, u stóp Uralu na granicy Europy i Azji. Pierwsze dni w szkole przynoszą rozczarowanie – praca z nastolatkami to spore wyzwanie, uczniowie są niesforni, a z nauczycielami nie można się dogadać. Jedyne wytchnienie znajduje w domu, u boku córki i ukochanej żony. Do czasu, kiedy ta zaczyna mówić o rozwodzie. Wiktor czuje się coraz bardziej niezrozumiany, samotny i sfrustrowany. Aż pewnego dnia w sąsiedztwie zjawia się jego stary kumpel. Dla podniesienia na duchu rozpoczynają wspólne sesje alkoholowe. Życie staje się bardziej kolorowe, pojawiają się kobiety. Wkrótce odmieniony nauczyciel zabiera klasę na szaloną wyprawę i spływ rwącą rzeką…

 

KERTU- MIŁOŚĆ JEST ŚLEPA, reż. Ilmar Raag, Estonia 2013, 97 min.

Tytułowa Kertu mieszka wraz z rodzicami w niewielkiej estońskiej wsi. Na pierwszy rzut oka widać, że nie pasuje do swojego otoczenia. Nie ma przyjaciół i z nikim nie rozmawia. Jej wycofanie i nieśmiałość spotykają się z drwiną mieszkańców i agresją ojca, który przypisuje jej chorobę psychiczną. Kertu pogłębia swoje nieprzystosowanie w lokalnej społeczności i wydaje się żyć we własnym świecie. Mimo 30 lat ma aparycję i delikatność dziecka, a rodzice traktują ją tak, jakby nigdy nie dorosła. Dziewczyna jest listonoszką i pewnego dnia doręcza kartkę pocztową chłopakowi, który wpadł jej w oko. Jest to wiersz – wyznanie miłosne, które dla niego napisała. Jej wybrankiem jest lokalny zawadiaka, Villu, za którym ciągnie się opinia kobieciarza i pijaka. Czy dziewczyna widzi w mężczyźnie coś, czego nikt inny nie dostrzega? Historia uczucia niemożliwego, które połączyło tych dwojga, podbiła serca widzów na wielu festiwalach (Nagroda Publiczności m.in. na Festiwalu w Arras). Film odniósł również ogromny sukces w estońskich kinach, zdobywając tytuł najpopularniejszego filmu rodzimej produkcji wyświetlanego w Estonii.