1988 + Zebry a Mit • Lado w Mieście 2017 vol.9

Lado w Mieście 2017 vol. 9 • czwartek 31.08 • 20:00
Plac Zabaw nad Wisłą • wstęp wolny
Afterparty: MESTIÇO na Barce • 22:00

Podczas przedostatniej edycji Lado w Mieście 2017 damy się ponieść bitom i post-free-jazzowym dekonstrukcjom – swój #primeshit zagra 1/2 duetu Syny w postaci 1988, a równie wciągającym PREMIEROWYM materiałem podzieli się grupa Zebry a Mit.

☛ 1988 – właśc. Przemysław Jankowiak, pochodzący ze Szczecina, mieszkający w Trójmieście artysta, muzyk, producent muzyczny. Wraz z Robertem Piernikowskim tworzy duet Syny. Reprezentuje wytwórnięLatarnia, której jest współzałożycielem.

Wydana w tym roku „Gruda” to pierwszy solowy album Jankowiaka wydany pod aliasem 1988 – pseudonimem, któremu początek dała współpraca z Robertem Piernikowskim w duecie Syny. Lata dźwiękowych poszukiwań i eksperymentów z rytmiczną strukturą zawiodły 88 w miejsce, w którym różnorakie, gatunkowe tropy znajdują ujście w postaci bitu. Pobrzmiewającego dalekim, klubowym pulsem, zanurzonego w bezdennej dubowej głębi i wyrywającego się w krautorockowy kosmos. Bitu, który zasadza się niekiedy tylko na basowym pulsie lub ustrukturyzowanych szumach; bitu, który niesie się nocą po tajemniczych, melancholijnych ulicach; bitu, któremu takt nadaje powolnie migające oślepiające strobo. Przywodząc na myśl wczesne, surowe dubstepowe produkcje, równie abstrakcyjne jak industrialne hiphopowe formy i analogowo-elektroniczne poszukiwania minionych pokoleń, „Gruda” tli się i toczy przez różne estetyki, a dukt wyznacza jej duszny, filmowy klimat. Atmosfera, na którą składa się podwórkowy, Synowski sznyt, niknące w otchłani pamięci wspomnienia z rodzinnego Szczecina i bezkres ugwieżdżonego, czarnego nieba nad blokowiskiem. Bo rap przecież nigdy nie tkwił tylko w słowach.

„„Gruda” brzmi jak spowolniona i potraktowana gruboziarnistym papierem ściernym ścieżka dźwiękowa z serialu „Stranger Things”: hip-hop i elektronika, niepokój i zaskoczenie zlepiły się tu w oryginalną, wyrazistą muzykę. U tego producenta, współpracującego z gitarowym zespołem Kristen czy indiefolkowym Enchanted Hunters, osłuchanego w jamajskim dubie i amerykańskim jazzie, szum czy pogłos są równie istotne jak rytm.”
Jacek Świąder, wyborcza.pl

31.08 na Placu Zabaw zagości też kwartet Zebry a Mit.
To projekt Kamila Szuszkiewicza (Profesjonalizm, Kapacitron), Wojtka Traczyka (Warszawskie Combo Taneczne, Gaba Kulka), Huberta Zemlera (Slalom, Babadag, Piętnastka) i niegdyś Piotra Dąbrowskiego (Warsaw Improvisers Orchestra) / obecnie Olgierda Dokalskiego (kIRk). Na Lado w Mieście 2015 odbył się ich pierwszy koncert, połączony z premierą mini-płyty pod tytułem „16′ 25″”. W tych szesnastu minutach rozdzielonych na trzy utwory mogliśmy usłyszeć dekonstrukcję warszawskiego free-jazzu, połączoną z post-punkowym groovem i niespodziewanym elementami elektrycznymi.

Zebry wracają nad Wisłę w 2017, aby zagrać koncert połączony z premierą sygnowanego przez Fundacja Kaisera Söze wydawnictwa „Laumes”, na razie owianego tajemnicą – więcej dowiecie się na Placu Zabaw lada chwila!