19. Festiwal Ogrody Muzyczne. Z biegiem Loary

30 czerwca – 28 lipca 2019 Dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum
Gość honorowy:
Region Centralny-Dolina Loary/ Region Centre-Val de Loire – Francja
30.06 niedziela/ Sunday, g. 18:30 Prolog
Koncert muzyki filmowej
Elington, Gershwin, Komeda, Kosma, Kuźniak, Mancini, Matuszkiewicz, Monk, Williams, Young i inni
Chopin University Big band
Piotr Kostrzewa – kierownik artystyczny
Daniela Ozdarska, Łukasz Lipski – śpiew
1.07 poniedziałek/Monday g. 18:30 Inauguracja festiwalu
Koncert na Stradivariusie
Gesualdo da Venosa , Karłowicz, Piazzolla, Wajnberg
Janusz Wawrowski – skrzypce (stradivarius z 1685 r.) i orkiestra smyczkowa Warsaw Players
2.07 wtorek/Tuesday g. 18:30
Film Księżniczka w oślej skórze/Peau d’âne(1970), 1 godz. 29 min.
Baśń muzyczna, muzyka Michel Legrand, reż. Jacques Demy
W rolach głównych: Catherine Deneuve, Jean Marais, Jacques Perrin
3.07 środa/Wednesday g. 18:30
Opera* G. Verdi Traviata The Metropolitan Opera (2018) 2 godz. 45 min.
Nowa inscenizacja pod batutą nowego dyrektora muzycznego Met
W rolach głównych: Diana Damrau i Juan Diego Flórez
Yannick Nézet-Séguin – dyrygent
5.07 piątek/Friday g. 18:30
Balet* J. Neumeier Niżyński/ Nijinsky Ballet by John Neumeier (2017) 2 godz. 15 min
Muzyka: Chopin, Schumann, Rimsky-Korsakov, Szostakowicz
Tańczą: Alexandre Riabko, Carolina Agüero, Alexandr Trusch, Carsten Jung, Lloyd Riggins, Anna Laudere, Hamburg Ballett
6.07 sobota/Saturday g. 18:30
Opera* G. Verdi AidaThe Metropolitan Opera (2018) 2 godz. 50 min.
Nowa obsada, gorące nazwiska
W roli tytułowej – Anna Netrebko, w partii Amneris – Anita Rachvelishvili
Nicola Luisotti – dyrygent
7.07 niedziela/Sunday g. 18:30
Balet* S. Prokofiew/A. Ratmański Romeo i Julia Teatr Bolszoj (2018) 2 godz. 45 min
W partiach bohaterów tytułowych: Jekaterina Krysanowa i Władisław Łantratow
Paweł Kliniczew – dyrygent
8.07 poniedziałek/Monday g. 18: 30
Koncert na instrumencie wymyślonym przez Leonarda da Vinci
Isaac, des Prez, Obrecht, Willaert, Attaingnat, Luzzasch, Gabrieli, Valente, Marais
Sławomir Zubrzycki – viola organista
Film Leonardo – wewnątrz umysłu geniusza /Leonardo Inside The Mind of A Genius BBC 1 godz. 28 min
Dokument ze scenami fabularyzowanymi
W roli Leonarda da Vinci – Peter Capaldi
9.07 wtorek/Tuesday g. 18:30
Wieczór francuski Z biegiem Loary
Zestaw filmów krótkometrażowych, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, niespodzianka.
10.07 środa/Wednesday g. 18:30
Film Montserrat Caballé (1993) 52 min.
Dokument, reż. Chris Hunt
Bohaterka – Montserrat Caballé
12.07 piątek/Friday g. 18:30
Musical* J. Larson Rent (2005) 2 godz. 15 min.
Trzy nagrody Tony w 1996: dla najlepszego musicalu, dla najlepszego libretta i za najlepszą muzykę.
Autorowi, kompozytorowi i dramaturgowi, w tym samym roku przyznano pośmiertnie Nagrodę Pulitzera.
13.07 sobota/Saturday g. 18:30
Opera* G. Puccini Dziewczyna z Dzikiego Zachodu/La fanciulla del West The Metropolitan Opera (2018) 3 godz. 35 min
W rolach głównych: Eva-Maria Westbroek, Jonas Kaufmann, Željko Lučić
14.07 niedziela/ Sunday g. 18:30
Balet* L. A. Minkus /M. Petipa, S. Chudiekow Bajadera Teatr Bolszoj (2019) ok. 2 godz. 40 min
W partii tytułowej – Olga Smirnowa, primabalerina Teatru Bolszoj
15.07 poniedziałek/Monday g. 18:30
Koncert e-Śpiewnik
Pieśni z Moniuszkowskich Śpiewników domowych w niecodziennym wykonaniu.
Agata Zubel, Andrzej Bauer, Cezary Duchnowski
16.07 wtorek/Tuesday 18:30
Film Koncert pod wieżą Eiffla/Concert Sous la Tour Eiffel (14.07.2018) 1 godz. 41 min.
Kompozytorzy: Bellini, Mozart, Gluck, Offenbach, Massenet, Ravel, Gounod
Śpiewacy: Aida Garifullina, Joyce DiDonato, Philippe Jaroussky, Matthias Goerne, Patricia Petibon, Jean-François Borras, Sarah Nemtanu, Deborah Nemtanu, Khatia Buniatishvili, Renaud Capuçon
François-Xavier Roth – dyrygent
Orchestre National de France, Radio France Chorus
17.07 środa g. 18:30
Kantata sceniczna* C. Orff Carmina Burana Festiwal w Lubljanie (2017) 1 godz. 4 min.
La Fura dels Baus – grupa teatralna z Katalonii
Josep Vicent – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Słoweńskiej i połączone słoweńskie chóry
19.07 piątek/Friday g. 18:30
Amore – mój hołd dla miłości* André Rieu i jego Orkiestra Johanna Straussa w Maastricht (2018) 2 godz. 50 min
20.07 sobota/Saturday g. 18:30
Opera* G. Rossini Włoszka w Algierze/ L’Italiana in Algeri Festiwal w Salzburgu (2018) 2 godz. 43 min.
W roli tytułowej – Cecilia Bartoli
21.07 niedziela/Sunday g. 18:30
Balet* W Szekspir/ J.-Ch. Maillot Poskromienie złośnicy Teatr Bolszoj (2016) 2 godz.
Nowatorska choreografia dyrektora i głównego choreografa Baletu Monte Carlo
W rolach głównych: Jekaterina Krysanowa, Władisław Łantratow, Olga Smirnowa
Igor Dronow – dyrygent
22.07 poniedziałek/Monday g. 18:30
Koncert
W programie estoński folk i jazz
Estonian Voices – 6-osobowy zespół wokalny
23.07 wtorek/Tuesday g. 18:30
Film Bésame mucho (2018) 1 godz. 37 min.
Kompozytorzy: Mendéz, Fernández, José Antonio, Jiménez
Juan Diego Flórez & Band
24.07 środa/Wednesday, g. 18:30
Film Dwie wiolonczele dwie twarze/2 Cellos 2 Faces (2018) 53 min.
Dokument, reż. Aleš Verbič, Svetlana Dramlic
Bohaterowie – Luka Šulič i Stjepan Hauser
26.07 piątek/Friday g. 18:30
Film Hollywood w Wiedniu – Świat Hansa Zimmera/Hollywood in Vienna – The World of Hans Zimmer (2018) 1 godz. 36 min.
Muzyka – Hans Zimmer
Wykonawcy: Lisa Gerrard, Valentina Nafornita, Pedro Eustache, Luis Ribeiro, Eliane Correa, Rusanda Panfili
27.07 sobota/Saturday g. 18:30
Film Droga między nutami (2018) 1 godz. 13 min.
Dokument, reż. Jan Sosiński
Bohater – Zygmunt Krauze
(pokaz przedpremierowy)
Ogłoszenie wyników plebiscytu Złota Konewka 2019
28.07 niedziela, g. 18:30
Opera G. Bizet Carmen Festiwal w Bregencji (2017) 2 godz. 4 min.
Złota Konewka 2018 (powtórzenie)
W rolach głównych: Gaëlle Aequez, Daniel Johanssson, Scott Hendrics, Elena Tsallagova
Zakończenie festiwalu
Dziecięce Ogrody Muzyczne
3, 10, 17, 24 VII środy/Wednesdays g. 10:00 i 11:30
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie
* nagrania; czas trwania nagrań z Met i Teatru Bolszoj obejmuje ok. 20-minutową przerwę