17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

W czwartek 7 grudnia w kinie Muranów rozpocznie się po raz 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal ten łączy – i przybliża publiczności –  dwa światy: wybitne kino dokumentalne i jego twórców oraz obrońców praw człowieka. Trwający do 14 grudnia festiwal stanie się więc przestrzenią spotkania, debaty i współpracy, szczególnie cennych właśnie dzisiaj, w czasach globalnego kryzysu praw człowieka. W programie festiwalu znalazły się m.in. filmy z najważniejszych światowych  festiwali: Berlinale, Cannes, Sundance i Karlowych Warów. Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie to jeden z  największych na świecie festiwali poświęconych prawom człowieka, wraz ze swoją edycją objazdową i internetową docierający rocznie do ponad 100 000 widzów.

W programie 17. edycji festiwalu znalazło się ponad sześćdziesiąt filmów z całego świata, wybranych z około 1500 tytułów wziętych pod uwagę przez Komisję Selekcyjną.

W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zaprezentowanych zostanie 14 nowych, wybitnych dokumentów poruszających rozmaite, ale zawsze ważne tematy związane z prawami człowieka. Znalazły się wśród nich takie tytuły, jak „Ryzyko” (‘Risk’), najnowszy film uhonorowanej Oscarem za „Citizenfour” Laury Poirtas – kontrowersyjny i budzący duże emocje portret Juliana Assange’a, szefa WikiLeaks, czy prowokacyjny „Biały świat według Daliborka” (‘The White World According to Daliborek’)w reż. Víta Klusáka, portretujący czeskiego neonazistę. Widzowie będą mogli także obejrzeć nowy filmfrancuskiego mistrza dokumentu i fotografiiRaymonda Depardona, “12 Dni” (’12 Days’),ukazujący posiedzenia sądowe w sprawie przymusowego leczenia w szpitalu psychiatrycznym, oraz „Jeszcze jutro” (‘Still Tomorrow’), wielowarstwowy dokument Jiana Fana o dotkniętej porażeniem mózgowym najsłynniejszej chińskiej poetce Xiuhua Yu i jej bezpardonowej walce o niezależność.

W programie 17. edycji WATCH DOCS znajdą się dwa przeglądy tematyczne, poświęcone problemom aktualnym i żywo dyskutowanym w Polsce.

We współpracy z Naczelną Radą Adwokacką WATCH DOCS gości w tym roku dokumentalną edycję przeglądu  
„Adwokat w roli głównej”, a prezentowanym filmom towarzyszyć będzie międzynarodowa dyskusjapanelowa o prawnikach w sytuacji załamania państwa prawa. „Adwokat w roli głównej” jest dokumentalną kontynuacją przeglądu organizowanego w latach ubiegłych w kinie Muranów w wersji fabularnej. W programie m.in. „Armia Gideona” (‘Gideon’s Army’)Dawna Portera o amerykańskich obrońcach z urzędu i „Udając Boga” (‘Playing God’)Karin Jurschick, wnikliwy portret Kennetha Feinberga, pozwalający zobaczyć, jak wygląda świat z perspektywy najwyższego szczebla prawniczej hierarchii.

Druga retrospektywa tematyczna tegorocznego WATCH DOCS – „Ciało pod kontrolą” – zaprezentuje filmy ukazujące problemy społecznej kontroli nad ludzkim ciałem i zdrowiem z punktu widzenia praw człowieka i bioetyki. Nie zabraknie dokumentów dotyczących kontrowersyjnych tematów aborcji i eutanazji, ale widzowie zobaczą m.in. także „Bending the Arch” Kiefa Davidsona i Pedro Kosa, film o lekarzach-aktywistach, założycielach Partners for Health – organizacji pozarządowej zmieniającej system służby zdrowia w najuboższych państwach świata.

Program filmowy 17. WATCH DOCS to także cztery repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć przegląd najciekawszych dokumentów sezonu opowiadających o wydarzeniach, postaciach i tematach znajdujących się w centrum uwagi obrońców praw człowieka, Dyskretny urok propagandy panorama dokumentów podejmujących temat różnych form indoktrynacji, Nowe filmy polskie zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych sezonu oraz Na krótko – sekcja filmów krótkometrażowych, otwarta także na formy eksperymentalne i animację.

Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie znakomity belgijski reżyser Thierry Michel, uhonorowany tegoroczną Nagrodą im. Marka Nowickiego za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie, przyznawaną przez Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W programie WATCH DOCS znalazła się retrospektywa twórczości Thierry’ego Michela, a 14 grudnia festiwal zamknie pokaz jego najnowszego filmu „Dzieci przypadku” (‘Children of Chance’).

Wśród wydarzeń towarzyszących 17. edycji WATCH DOCS warto podkreślić FUTURE DOCS (8-10.12.2017), wspólne warsztaty poszukujących inspiracji dokumentalistów i obrońców praw człowieka, od podszewki znających nie tylko ważne problemy społeczne i polityczne, ale i niezwykłe ludzkie historie, jakie się za nimi kryją. Celem FUTURE DOCS jest tworzenie warunków sprzyjających powstawaniu najlepszych dokumentów kinowych z potencjałem realnego wpływu na rzeczywistość społeczną.

WATCH DOCS to  wspólne przedsięwzięcie  wiodącej polskiej organizacji obrony praw człowieka  –  Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego oraz Społecznego Instytutu Filmowego.  Po  zakończeniu  festiwalu  w  Warszawie  WATCH DOCS rusza w Polskę – w 2018 roku jego objazdowa odsłona zawita do ponad 40 polskich miast.