15. Festiwal „Chopin i jego Europa”

Festiwal „Chopin i jego Europa” jest jednym z wielu międzynarodowych projektów muzycznych przybliżających twórczość polskiego kompozytora. Odbywa się co roku w sierpniu w Warszawie.

Zgodnie z tytułem Festiwal ukazuje twórczość Fryderyka Chopina w kontekście „jego” Europy, Europy po śmierci wielkiego mistrza w Europie naszych czasów. Z tego z repertuaru grany na Festiwale są dostępne dla wszystkich Chopina także muzykę, która go inspirowała, dorobek twórców jego młodszych oraz recepcję twórczości Chopinowskiej w muzyce nam współczesnej. Istotnym estetycznym założeniem programu jest prezentacja i konfrontacja ze swoimi dwoma nurtami wykonawczymi – wykonawstwa na instrumentach historycznych oraz współczesnych. 

Niezwykle znacząca jest przy tym obecności na Festiwalu najwybitniejszych pianistów, orkiestrach i zespołach – reprezentujących i międzynarodowych, i polski świat muzyczny. Wspierając się na interpretacjach mistrzów, Festiwal stwarza zarazem możliwość występu w tak prestiżowym towarzystwie młodym artystom, dopiero debiutującym na scenach koncertowych. 

Każda kolejna edycja Festiwalu ma swoją odrębną, unikalną koncepcję programową, nie łączącą się z obchodami rocznicy dla historii muzyki bądź z chęcią wyeksponowania któregoś ze współczesnych artystów. Festiwal, którego program konstruowany jest na podstawie głównych wykonawców chopinowskich, koncertów i koncertów kameralnych. 

Prezentowane są różne formy dalekiego od klasycznych ujęć muzyki, poprzez włączanie w program występów gwiazd jazzu, piosenkarzy czy aktorów.
Kluczowe dla koncepcji „Chopin i jego Europa” pozostały poza tym klasykiem muzyki polskiej,


Na Festiwalu Regularnych tacy soli, jak Martha Argerich, Jan Lisiecki, Nelson Freire, Garrick Ohlsson, Yundi, Seong-Jin Cho, Julianna Avdeeva, Nelson Goerner, Andreas Staier czy Tobias Koch.

Tegoroczny program: http://festiwal.nifc.pl/pl/2019/kalendarium