13. Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Dwanaście lat i dwanaście festiwalowych edycji – już tyle lat tworzymy muzyczną historię Skrzyżowania Kultur. Przed nami kolejny, 13. Festiwal, który od 23 do 30 września wypełni dźwiękami ‘world music’ namioty festiwalowe pod Pałacem Kultury i Nauki.

Wiele kultur świata uznaje trzynastkę za szczęśliwą liczbę i właśnie dlatego tegoroczna edycja festiwalu będzie szczególna. Wszyscy, którzy wierzą w przesądy, przekonają się, że muzyka płynąca z festiwalowej sceny potrafi odczarować nawet największego pecha. Starożytni Egipcjanie otaczali trzynastkę szacunkiem i czcią, ponieważ wiązała się z nieśmiertelnością ludzkiej duszy. W Chinach liczba ta jest znakiem szczęścia i dobrobytu, a na ludzi urodzonych 13 dnia miesiąca patrzy się z zazdrością, wierząc, że to oni są ulubieńcami fortuny. Aztekowie z kolei uważali trzynastkę za liczbę świętą. Są takie miejsca na ziemi, w których ludzie interpretują tę liczbę jako zmierzenie się z trudnościami – pokonanie ich zapowiada szczęście, odrodzenie i nowy początek. We wszystkich czasach i na wszystkich kontynentach trzynastka wzburza umysły i przyciąga do siebie jak magnes.

Jesteśmy dumni z tego, że wydarzenie muzyczne, które zainicjowaliśmy 13 lat temu, jest rozpoznawane i cenione przez szerokie grono fanów ‘world music’ oraz ludzi poszukujących nowych ścieżek muzycznych i interesujących się kulturami świata. Muzyka, którą co roku prezentujemy podczas festiwalu, jest jak daleka podróż, z której wraca się z wieloma wrażeniami i przeżyciami. Artyści poprzez graną muzykę przenoszą słuchaczy w odległe kraje i pozostawiają piękne wspomnienia – tak o festiwalu mówi Andrzej Matusiak – Dyrektor Stołecznej Estrady, która jest pomysłodawcą i organizatorem FSK.

A jaka będzie tegoroczna edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur? Jak mówią sami organizatorzy, na pewno intrygująca, niezwykła, tajemnicza – a to za sprawą prawdziwego kalejdoskopu gwiazd oraz nowych 

muzycznych propozycji. W programie znaleźli się wybitni artyści z Indii, Kolumbii, Sahary Zachodniej, Mali, Francji, USA, Sierra Leone, Turcji, a także Albanii i Węgier. Jak co roku w ramach tematycznego bloku Sounds Like Poland jeden dzień dedykowany będzie wyłącznie polskim zespołom. A co jeszcze znajdzie się wśród wydarzeń tegorocznej edycji?

Nie zabraknie międzykulturowych projektów, takich jak Kolektyw Europa, opartych na muzyce naszych sąsiadów, a także propozycji dla dzieci. Nowością w trzynastej edycji jest piątkowy koncert skierowany głównie do młodego słuchacza, choć gwiazdy, które do nas przybędą, takie jak Baba Zula czy Meridian Brothers, mają swoich fanów w każdym przedziale wiekowym – mówi Maria Pomianowska, Dyrektor Artystyczna Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

W tegorocznej edycji Organizatorzy poświęcą dużą część programu Indiom i Kolumbii. Festiwalowicze będą mogli uczestniczyć w różnych formach wydarzeń wokół wiodących krajów – zaczynając od koncertów i warsztatów, na panelach dyskusyjnych i filmach dokumentalnych kończąc. Jednak zdecydowanie to muzyczne propozycje po raz kolejny zbudują niepowtarzalny wielokulturowy klimat:

Niczym w aromatyczne przyprawy, zanurzymy się w dźwięki północno-indyjskiego sitaru za sprawą wybitnego mistrza gry na tym instrumencie – Purbayana Chatterjee, spadkobiercy jednego z największych mistrzów w tej dziedzinie, Pt Nikhila Banerjee. Na południe subkontynetu zaprowadzą nas fenomenalne wokalistki-wiolinistki – siostry Ranjani & Gayatri. Za to obdarzona ciepłym melancholijnym głosem Marta Gómez zauroczy nas rytmami Karaibów z domieszką melodii z Andów, oprawiając je elementami jazzowymi i folkowymi. Artystka wprowadzi słuchaczy w magię kolumbijskiej cumbi i bambuco, kubańskiego son i bolero, argentyńskiej zamby i peruwiańskiego landododaje Maria Pomianowska.

Program 13 Festiwalu Skrzyżowanie Kultur:

23 września (sobota), godz. 19:00
Marta Gómez (Kolumbia), Taksim Trio (Turcja)

24 września (niedziela), godz. 11:00
Marta Gómez – MUZYCZNE MALOWANKI – KOLOROWY ŚWIAT AMERYKI ŁACIŃSKIEJ koncert dla dzieci

24 września (niedziela), godz. 19:00
Purbayan Chatterjee (Indie), Ranjani & Gayatri (Indie)

25 września (poniedziałek), godz. 16:00 – 21:30
Fokus Indie – dyskusje, warsztaty, projekcje

26 września (wtorek), godz. 16:00 – 21.30
Fokus Kolumbia - dyskusje, warsztaty, projekcje

27 września (środa),  godz. 19:00 – SOUDS LIKE POLAND
Warszawska Orkiestra Sentymentalna,  Adam Strug i Kompania,
Kapela ze Wsi Warszawa i muzycy Mazowsza

28 września (czwartek), godz. 19:00 – KOLEKTYW EUROPA
Vołosi feat. Félix X Lajkó (Polska, Węgry), Fanfara Tirana (Albania)

29 września (piątek), godz. 19:00
Kondi Band (Sierra Leone & USA), Baba Zula (Turcja), Meridian Brothers (Kolumbia),

DJ Emile Omar – miejsce: barStudio

30 września (sobota)

godz. 16:00 panel dyskusyjny Korzenie kultury polskiej
godz. 19:00 Ballaké Sissoko & Vincent Segal (Mali, Francja), Aziza Brahim (Sahara Zachodnia)