12. Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Już po raz dwunasty Pięć Smaków zaprasza na pełną niespodzianek filmową podróż do Azji. W tym roku seanse odbywają się w Warszawie w Kinie Muranów oraz Kinoteka PKiN (14-21.11), a we Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty (23-25.11).

Pięć Smaków po raz kolejny zaprasza do odkrywania azjatyckiej rzeczywistości od środka. Festiwal jest doskonałą okazją do zanurzenia się w porywającą popkulturę, do gorących dyskusji o najważniejszych przemianach społecznych i obcowania z dziełami uznanych mistrzów. Zapraszamy na dyskusje o sztuce, polityce i wyzwaniach współczesnego świata. W programie festiwalu jak co roku znajdą się nowości i klasyki, kino autorskie i filmy gatunkowe. 

Na program 12. Pięciu Smaków składają się:
• Nowe Kino Azji – sekcja konkursowa, 11 najbardziej oryginalnych produkcji autorów z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, między innymi Wietnamu, Japonii, Malezji, Hongkongu, FIlipin czy Singapuru…
• Animacja – nie tylko anime, czyli awangardowa i niezależna azjatycka animacja, łamiąca konwencje i poszerzająca granice gatunków
• Odrestaurowana klasyka – wyjątkowe, klasyczne pozycje z dorobku wybitnych twórców, które zapisały się trwałym śladem w historii światowego kina i pokazane zostaną z nowych kopii.
• Pokazy specjalne – wyjątkowe filmy mistrzów kina oraz hity azjatyckiego box office’u.
• Asian Cinerama – filmy nagradzane na najważniejszych azjatyckich festiwalach, będące wyznacznikiem filmowych trendów i tematów szczególnie ważnych dla azjatyckiej publiczności.

Więcej o programie w Aktualnościach na stronie https://www.piecsmakow.pl/

Pełen program festiwalu zostanie ogłoszony 22 października. 

Obok seansów Pięć Smaków proponuje szereg wydarzeń towarzyszących, w tym cykl wykładów poświęconych tematom społeczno-kulturalnym i politycznym w Azji w cyklu pt. Akademia Azjatycka, panele dyskusyjne z twórcami i gośćmi, degustacje kuchni dalekowchodniej i warsztaty artystyczne. 

Podobnie jak w przypadku poprzednich czterech edycji, identyfikacja wizualna 12. Pięciu Smaków oparta jest na dalekowschodnim kalendarzu lunarnym i znakach zodiaku. 2018 to rok Psa, który symbolizuje szczerość, lojalność, gotowość do dialogu oraz przyjazną i radosną naturę.