12. edycja Docs Against Gravity Film Festival

Tegoroczna, 12. już edycja największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych przyniesie wiele zmian- nowa będzie nazwa, plakat i strona internetowa. Festiwal odbędzie się między 8-17 maja.
DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL (wcześniej PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL) pozostaje jednak wydarzeniem, które kształtuje opinie, otwiera szerzej oczy i inspiruje do głębszej refleksji nad kondycją świata.
Współpraca z kanałem tematycznym PLANETE+ zakończyła się po 10 latach owocnych działań. PLANETE+ zmienia swój profil na kanał rozrywkowy a festiwal konsekwentnie pokazuje najwybitniejsze dzieła pełnometrażowego filmu dokumentalnego, który zdobywa coraz więcej zainteresowania publiczności i mediów. Co roku festiwalowy program filmowy i połączone z nim debaty i imprezy muzyczne są oblegane i zdobycie biletów trudniejsze. Organizator zdecydował się na nową nazwę korespondującą z  całoroczną działalnością popularyzacji filmu dokumentalnego, jego wpływu na świadomość społeczną i polityczną, kulturę filmową i wiedzę o świecie w którym żyjemy. DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL to wciąż festiwal filmowy dla widza wymagającego, poszukującego sztuki filmowej najwyższej próby.
„Mamy jedną misję- pokazywać naszym widzom najlepsze filmy. Te które nas zachwyciły, poruszyły, otworzyły nam oczy na nowe światy i perspektywę kondycji człowieka. Próbujemy udowodnić, że filmy dokumentalne są drzwiami do ukrytych światów, że odkrywają przed nami zagadnienia, które trudno poznać tylko z jednego źródła.” (Against Gravity)
To jeden z największych i najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie, organizowany co roku w maju w Warszawie i (od 2012 roku) we Wrocławiu, a w jeden z weekendów festiwalu (w ramach projektu „weekend z festiwalem PLANETE+ DOC”) również w ponad 20 miastach w Polsce. Docs Against Gravity Film Festival to wydarzenie, które kształtuje opinie i inspiruje do głębszej refleksji nad kondycją świata. Festiwal jest imprezą opiniotwórczą gromadzącą świadomą swoich wyborów aktualną i przyszłą elitę intelektualną naszego kraju, najważniejszych filmowców polskich i ludzi świata sztuki i mediów.
W 2009 roku festiwal zdobył prestiżową Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jako „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce oraz „Wdechę” Gazety Wyborczej dla „najciekawszego wydarzenia kulturalnego stolicy” w 2008 roku. W 2013 roku został ponownie nominowany do Nagrody PISF jako „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce.
Gośćmi festiwalu byli m.in. Werner Herzog, Michel Gondry, Siergiej Dworcewoj, Jorgen Leth, Raymond Depardon, Jane Goodall, Garri Kasparow, Charlotte Rampling i Siergiej Łoznica. To tu rozpoczął swą światową karierę film „Królik po berlińsku” Bartka Konopki, a polskie premiery miały tak głośne tytuły, jak „Scena zbrodni”, „Walc z Baszirem”, „Spotkania na krańcach świata”, „Yes-Meni naprawiają świat” czy „Cremaster”.
To jedyny w Polsce festiwal, który organizuje konkurs dla filmów o tematyce ekologicznej (nagroda Green Warsaw Award) i przyznaje nagrodę filmową Amnesty International dla najlepszego filmu opowiadającego o prawach człowieka.
Festiwal jest członkiem prestiżowego Doc Alliance – wspólnej inicjatywy siedmiu kluczowych europejskich festiwali filmów dokumentalnych: CPH:DOX Copenhagen, DOK Leipzig, IDFF Jihlava, DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL, FID Marseille, Visions du Réel Nyon i Doclisboa. I walczy z grawitacją!