100. urodziny Julio Cortazara

26 sierpnia 1914 roku urodził się Julio Cortazar, wybitny pisarz argentyński, twórca prozy hipertekstualnej, bez którego trudno byłoby wyobrazić sobie literaturę XX wieku.

W setną rocznicę przyjścia na świat pisarza, zapraszamy na „Urodziny Cortazara” – multimedialny wieczór poświęcony twórczości autora „Opowieści o kronopiach i famach”.

W programie:

* Emisja fragmentu nagrania wywiadu, którego Julio Cortazar udzielił w latach 70. polskiemu dziennikarzowi (ok. 7 minut).

* Słuchowisko według słynnej powieści Julio Cortázara „Gra w klasy”, w przekładzie Zofii Chądzyńskiej i reżyserii Waldemara Modestowicza, ilustrowane pokazem archiwalnych zdjęć (75 min.).

„Spektakl jest adaptacją II części słynnej książki Cortázara. Akcja toczy się w Buenos Aires, wciąż w atmosferze wyrafinowanych intelektualnych potyczek, które zwykle kryją za sobą walkę w świecie rzeczywistym…

Cortázar wciąga nas w świat, w którym niezwykle subtelne rozróżnienia filozoficzne wpływają bezpośrednio na zachowania bohaterów, ludzie kłócą się ze sobą z powodów nie do końca zrozumiałych, a sąsiadujący ze sobą Oliveira i Traveler bezustannie walczą mimo pozornej przyjaźni”.

Występują: Danuta Stenka, Joanna Jędryka, Włodzimierz Press, Anna Romantowska, Michał Pawlicki, Jerzy Zelnik.

* Podczas „Urodzin Cortazara” można będzie skosztować yerba mate, którą pijali bohaterowie „Gry w klasy” oraz Gin Fizza, ulubionego drinka argentyńskiego pisarza.

Wstęp wolny.