Poznajcie dziesięć gwiazd zagranicznych BIG BOOK FESTIVAL 2020

BIG BOOK FESTIVAL 2020
28-30 sierpnia / Warszawa
CZYSTA MIŁOŚĆ # PURE LOVE

Powieściopisarze Dawid Grosman i Chigozie Obioma, autorka rewolucyjnych teorii zmian społecznych poprzez jedzenie – Carolyn Steel oraz dziennikarka Matilda Gustavsson, której głośne śledztwo doprowadziło do tego, że Akademia Szwedzka nie przyznała w 2018 r. Literackiej Nagrody Nobla.
To tylko niektórzy autorzy z zagranicy na Big Book Festival 2020.
Spotkania z gośćmi ze świata w tym roku będą miały wyjątkową formułę.

Ósmy Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania odbędzie się od 28 do 30 sierpnia w Warszawie pod hasłem Czysta Miłość # Pure Love. W programie znajdzie się 40 wydarzeń: spotkania autorskie i dyskusje, performatywne czytania i spektakle. Wydarzenia Big Book Festival 2020 odbywać się będą z udziałem limitowanej publiczności, w trzech festiwalowych lokalizacjach na Starym Mokotowie: Big Book Cafe, centrum edukacji literackiej przy Dąbrowskiego 81, Centrum Łowicka przy Łowickiej 21 oraz Domu i Muzeum Władysława Broniewskiego przy Dąbrowskiego 51. – Musimy liczyć się z przepisami bezpieczeństwa sanitarnego, więc zadbamy o potrzebny dystans i dezyfekcję w miejscach festiwalowych – podkreślają organizatorzy.

W programie Big Book Festival 2020 nie zabraknie gwiazd zagranicznych. Festiwalowe spotkania z pisarzami ze świata w tym roku odbywać się będą zdalnie. Prowadzący rozmowy będą łączyć się z autorami na żywo z Centrum Łowicka, publiczność też będzie mogła zadawać pytania. Wszystkie festiwalowe spotkania i dyskusje będą również transmitowane on-line na stronie festiwalowej www.bigbookfestival.pl. Wydarzenia teatralne Big Book Festival 2020 będzie można obejrzeć jedynie na miejscu. Pełen program festiwalu zostanie ogłoszony 3 sierpnia.

W tym roku Big Book Festival tradycyjnie już obok pisarzy popularnych w Polsce zaprosił wybitnych autorów, których polscy czytelnicy mają szansę dopiero odkryć.


JØRN LIER HORST

Norweski autor powieści kryminalnych i dramaturg. Do września 2013 pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold, obecnie jest pełnoetatowym pisarzem. Autor cyklu powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest William Wisting, oficer wydziału śledczego w Larviku. Od lat znajdują się na szczytach norweskich list bestsellerów. W Polsce ukazało się dotychczas dwanaście książek cyklu. Horst tworzy też powieści kryminalne dla dzieci (seria Biuro detektywistyczne nr 2) oraz dla młodzieży (seria CLUE).

Przeczytaj więcej o autorze: https://bigbookfestival.pl/program/jorn-lier-horst/

 

DAWID GROSMAN

Najwybitniejszy żyjący pisarz izraelski, tłumaczony na ponad 30 języków. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Międzynarodowej Nagrody Bookera przyznanej w 2017 r. za powieść WCHODZI KOŃ DO BARU. Obok powieści ma w dorobku literaturę faktu, eseje, książki dla dzieci i artykuły dla najważniejszych tytułów prasowych na świecie. Pisze gęstą prozę psychologiczną, bohaterowie jego książek uwikłani są w skomplikowane relacje osobiste, rodzinne i społeczne. Niektóre z jego fabuł mają wyrazisty kontekst historyczny i polityczny. Jest zagorzałym orędownikiem pokoju na Bliskim Wschodzie, zwolennikiem porozumienia między Żydami i Palestyńczykami, co w ojczyźnie czyni go postacią kontrowersyjną.

Przeczytaj więcej o autorze: https://bigbookfestival.pl/program/dawid-grosman/


REBECCA MAKKAI

Amerykańska powieściopisarka i autorka opowiadań. Dzięki powieści WIERZYLIŚMY JAK NIKT (w Polsce wydanej w tym roku) stała się w ostatnich latach jednym z najgorętszych literackich nazwisk za oceanem. Powieść o epidemii AIDS w Chicago w latach 80., to mistrzowska wielowątkowa narracja o naznaczeniu i traumie, która trwa przez pokolenia. A także opowieść o mechanizmach pamięci. Najważniejsze amerykańskie media, na czele z „The New York Times” i „ The Washington Post“, uznały ją za jedną z najlepszych książek 2018 roku. „Los Angeles Times“ i „Chicago Review of Books“ przyznały doroczne nagrody dla najwybitniejszej książki. Powieść trafiła do finału National Book Award oraz Nagrody Pulitzera. Po tym sukcesie część krytyki widzi w autorce WIERZYLIŚMY JAK NIKT następczynię Jonathana Franzena.

Przeczytaj więcej o autorce: https://bigbookfestival.pl/program/rebecca-makkai/

AGNETA PLEIJEL

Uznawana za jedną z najciekawszych i najwybitniejszych pisarek w Skandynawii ma w dorobku powieści, tomy wierszy, dramaty i scenariusze filmowe. Przez wiele lat pracowała jako krytyk literacki i redaktor w prasie.

Międzynarodowe uznanie zdobyła jako powieściopisarka, debiutując w tej roli w wieku czterdziestu siedmiu lat. Początkowo jej żywiołem był teatr, dla sceny zaczęła pisać w 1969 r. W Polsce znana przede wszystkim z autobiograficznych powieści z ostatnich lat: Wróżba. Wspomnienia dziewczynki i Zapach mężczyzny. Krytycy i czytelnicy widzą w niej wybitną kronikarkę kobiecego doświadczenia.

Mieszka w Sztokholmie. Z Polską łączą ją związki rodzinne – od 1982 r. jest żoną wybitnego szwedzkiego dziennikarza i reportażysty pochodzenia polskiego, Macieja Zaremby Bielawskiego.

Przeczytaj więcej o autorce: https://bigbookfestival.pl/program/agneta-pleijel/


SIMON STRANGER

Pisarz norweski, autor powieści i książek dla dzieci. Światową sławę przyniósł mu LEKSYKON ŚWIATŁA I MROKU. W ojczyźnie autora premiera książki przed dwoma laty była wydarzeniem literackim, tytuł błyskawicznie stał się bestsellerem, otrzymał Nagrodę Księgarzy Norweskich, a prawa do tłumaczenia sprzedano do 22 krajów.

Opowieść o Zagładzie i roli, jaką odegrali w niej Norwegowie, pisarz oparł na faktach.

Urodził się w 1976 roku w rodzinie o tradycjach literackich. Studiował filozofię na Uniwersytecie w Oslo. Mieszka w Norwegii.

Przeczytaj więcej o autorze: https://bigbookfestival.pl/program/simon-stranger/

 

JEN GUNTER

Kanadyjska ginekolożka położniczka ze specjalizacją w leczeniu bólu. Całe życie zawodowe poświęciła trosce o kobiety i ich zdrowie. Pisze o seksie, seksualności i nauce. Prowadzi bloga, twittuje, nagrywa filmy, jej seria edukacyjna „Jensplaining“ była przebojem telewizji CBC w Kanadzie. W Polsce ukazała się niedawno jej BIBLIA WAGINY.
Jen Gunter nazywana jest naczelną ginekolożką Internetu, a także pogromczynią fake-newsów. Zwalcza celebryctwo w nauce. Wierzy, że publikowanie sprawdzonych, wiarygodnych informacji o seksualności i naszych ciałach tworzy lepszy Internet jako bazę wiedzy, z której można czerpać niezależność i siłę. Prowadzi stałą kolumnę w„The New York Times“, jej artykuły ukazują się także m.in. w „USA Today“ i „Self“.

Przeczytaj więcej o autorce: https://bigbookfestival.pl/program/jen-gunter/

 

CAROLYN STEEL

Brytyjska wizjonerka żywienia i miast przyszłości. Autorka rewolucyjnych koncepcji zmian społecznych i ekonomicznych poprzez jedzenie. Magazyn „The Ecologist“ uznał ją za jeden z najważniejszych umysłów XXI wieku. Wykładowczyni, prezenterka BBC, spikerka serii TED. Bada, jak żywność kształtuje nasze relacje, codzienność, hierarchię społeczną. Szuka także związku pomiędzy dobrym jedzeniem i dobrym życiem.
W pierwszej głośnej książce THE HUNGRY CITY: HOW FOOD SHAPES OUR LIVES kompleksowo ukazała, że technologia produkcji żywności i jej transportu ukształtowała współczesne miasta. W nowej książce SITOPIA: HOW FOOD CAN SAVE THE WORLD (polskie wydanie w przygotowaniu) przewiduje oddolną rewolucję. Pokazuje, że jedzenie może stać się wywrotową walutą w nowej, lepszej gospodarce i bardziej zrównoważonym społeczeństwie.

Przeczytaj więcej o autorce: https://bigbookfestival.pl/program/carolyn-steel/


AUÐUR AVA ÓLAFSDÓTTIR

Islandzka powieściopisarka, poetka, autorka sztuk teatralnych i tekstów piosenek. Jej utwory znają czytelnicy mówiący w 25 językach. W Polsce ukazała się jej powieść BLIZNA. Autorka w swych powieściach skupia się na drobnych zdarzeniach i codzienności. Charakterystyczne dla jej prozy jest mroczne poczucie humoru. Jest silnie związana z Francją i bardzo nad Sekwaną ceniona – otrzymała tam kilka nagród literackich. Jest także laureatką prestiżowych nagród w Skandynawii – Nagrody literackiej Rady Nordyckiej oraz Icelandic Literary Prize i Best Icelandic Novel w ojczyźnie.

Przeczytaj więcej o autorce:

https://bigbookfestival.pl/program/audur-ava-olafsdottir/

 

CHIGOZIE OBIOMA

Nigeryjski pisarz zaliczany do światowej czołówki literackiej. Tłumaczony na blisko 30 języków. Najważniejszy, obok Chimamandy Ngozie Adichie, gwiazdor młodej prozy z Nigerii. Dwukrotny finalista Nagrody Bookera: za powieści RYBACY oraz AN ORCHESTRA OF MINORITIES (polskie wydanie w przygotowaniu). Mieszka w USA, wykłada literaturę i uczy kreatywnego pisania na University of Nebrasca.
Chigozie Obioma mówi czterema językami. Zna język swych przodków – igbo, a także język joruba, pisze po angielsku, opanował też turecki, bo studiował we wschodniej części Cypru. W swoim pisarstwie wiąże współczesność z warstwą mitologiczną i afrykańską kosmologią, tworzy historie tragiczne. Publikuje też eseje w brytyjskiej prasie.

Przeczytaj więcej o autorze: https://bigbookfestival.pl/program/chigozie-obioma/

 

MATILDA GUSTAVSSON

Szwedzka dziennikarka śledcza, która ujawniła skandal seksualny i korupcyjny w Akademii Szwedzkiej. Jej reportaż, który ukazał się w listopadzie 2017 r. w dzienniku „Dagens Nyheter“ wywołał najpoważniejszy kryzys od początków istnienia organizacji przyznającej Literacką Nagrodę Nobla. Na skutek ujawnionych przez Gustavsson faktów Akademia Szwedzka nie wskazała laureata w roku 2018. Rozwijająca wątki z reportażu książka Matildy Gustavsson KLUB (premiera polska we wrześniu) ukazała się w Szwecji w 2019 r. i natychmiast stała się bestsellerem, zyskała także uznanie krytyków.

Przeczytaj więcej o autorce: https://bigbookfestival.pl/program/matilda-gustavsson/

 

 

Big Book Festival powstał w 2013 r. z miłości do czytania i jako pierwszy w historii Warszawy festiwal literatury. Jest jedynym w Polsce wydarzeniem literackim międzynarodowej rangi tworzonym samodzielnie przez niewielką organizację pozarządową. Jego pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja „Kultura nie boli“.