Barbara Hesse-Bukowska „Retrospective”. Wielka dama polskiej pianistyki na płycie Polskiego Radia Chopin

Wielka dama polskiej pianistyki, laureatka II nagrody pierwszego powojennego konkursu chopinowskiego w Warszawie w 1949 roku, nauczycielka m.in. Włodka Pawlika i… ukochana Krzysztofa Komedy: Barbara Hesse-Bukowska.

Pod szyldem Polskiego Radia Chopin ukazała się właśnie nowa płyta z nagraniami jednej z najbardziej zasłużonych dla powojennej polskiej tradycji pianistycznej artystek. Tego albumu na pewno nie można przegapić!

Właśnie ukazał się trzeci album płytowy Polskiego Radia Chopin z serii „From the Polish Radio Archives”. Tym razem, po legendarnym recitalu wawelskim Witolda Małcużyńskiego i chopinowsko-bachowsko-mozartowskich perełkach zaprezentowanych przez Mieczysława Horszowskiego, Polskie Radio Chopin poświęciło album kobiecie – Barbarze Hesse-Bukowskiej.

Ta wybitna artystka, jedna z największych pianistek tamtych czasów – obok Haliny Czerny-Stefańskiej i Reginy Smendzianki – robiła znakomitą międzynarodową karierę: dokonała wielu nagrań dla prestiżowych wytwórni muzycznych, koncertowała w największych ośrodkach muzycznych świata, zdobywała nagrody, była jurorem konkursów pianistycznych w Leeds, Palm Beach, Sofii, Moskwie, Tajpej, Tokio, Pekinie, Bangkoku, Paryżu, Wilnie i Barcelonie.

Była wybitnym pedagogiem, to u niej uczył się m.in. Włodek Pawlik, jedyny polski laureat nagrody Grammy w kategorii jazzu. Obecnie Hesse-Bukowska kojarzona jest najczęściej z muzyką Fryderyka Chopina, co bezpośrednio związane jest z jej wysoką nagrodą na Konkursie Chopinowskim zorganizowanym w 1949 roku. Niniejszy album uświadamia jednak, że artystka często i chętnie sięgała także po dzieła innych twórców.

– Na płycie znalazł się m.in. „Koncert fortepianowy” Maurycego Ravela, z owym cudownym walcem w części drugiej, w którego koncówce Ravel nieoczekiwanie nawiązuje do onirycznej kody Romansu z „Koncertu e-moll” Fryderyka Chopina. Poza tym oczywiście wybór nagrań chopinowskich – dwa opusy wczesnych mazurków (op. 6 i 7), które Hesse-Bukowska według wielu grała najpiękniej, a także dwa nokturny, dwa walce i „Polonez es-moll” – zapowiada album Marcin Gmys, szef Polskiego Radia Chopin. – Do tego proponujemy naprawdę brawurowe interpretacje „Arabeski” Schumanna, „Prząśniczki” Stanisława Moniuszki w transkrypcji Henryka Melcera-Szczawińskiego oraz – absolutny repertuarowy rarytas – „Chwilę snu okropnego” Karola Kurpińskiego, która przyśniła się kiedyś młodemu Chopinowi piszącemu jedną ze swoich wirtuozowskich etiud. Tego naprawdę nie można przegapić! – dodaje muzykolog.

Zamieszczone na płycie koncertowe i studyjne materiały sprawiają, że jest to wydawnictwo niezwykle atrakcyjne zarówno dla koneserów archiwalnych nagrań, jak i melomanów chcących dogłębniej poznać sylwetkę Barbary Hesse-Bukowskiej oraz historię pianistyki polskiej XX wieku.

Album „Retrospective” Barbary Hesse Bukowskiej do kupienia TUTAJ